EKRE on selgelt praeguse laiendusplaani vastu
“Kogu tegevus tuleb mitte lihtsalt ajutiselt peatada, vaid täielikult tühistada ning asuda lahendust otsima hoopis teisiti,” ütles EKRE esimees Martin Helme.
MTÜ Meie Nursipalu ja MTÜ Kagu-Eesti Loodusrahvas küsisid 2023. a. riigikogu valimistel kandideerivatelt erakondadelt ametlikke seisukohti Nursipalu polügooni kavandatava laienduse kohta.
Kõigile erakondadele esitati kolm küsimust:
1. Millised mõju-uuringud on teie erakonnale kättesaadavad seoses Nursipalu polügooni laiendamise mõjuga kohalikule keskkonnale ja ettevõtlusele, inimeste tervisele ja Võrumaa kultuuriruumile?
2. Kas teie erakond on Nursipalu polügooni praeguse laiendamisplaani poolt või vastu?
3. Millisena näete lahendust praegusele väärtuspõhisele konfliktile seoses Nursipalu polügooni laiendamisega?
Kodanikeühenduste kirjale vastas EKRE esimees Martin Helme: “Erakonnale ega fraktsioonile ei ole mingeid taolisi mõjuanalüüse näidatud. Võimalik, et mõnes kohalikus omavalitsuses on midagi näidatud, aga erakonnale mitte. Tegelikult ei ole esitletud ka ühtegi sõjalist analüüsi.”
Oleme selgelt väljendanud oma vastuseisu praeguse plaaniga jätkamisele, teatas Helme. “Kogu tegevus tuleb mitte lihtsalt ajutiselt peatada, vaid täielikult tühistada ning asuda lahendust otsima hoopis teisiti. Vaja on selgelt välja öelda, mis on Eesti riigi julgeolekualased vajadused, kaaluda avalikult läbi, mis on võimalikud suure harjutusväljaku asupaigad kogu Eestis ning seejärel otsustada, millise piirkonnaga edasi minnakse. Alles selle järel saab asuda arutama, millisel määral on vaja sundvõõrandada eraomandit ja kuidas seda kompenseerida.”
EKRE usub, et Eestis on olemas ka piirkondi, kus harjutusväljakut on võimalik luua ka ilma eraomandit sundvõõrandamata.
Väärtuskonfliti lahendust näeb erakonna esimees EKRE valmisvõidus. “Valimistel tuleb maha hääletada erakonnad, kes on teerulli taktikat kasutades üritanud suruda läbi vildakat ja vaid ühe valdkonna huve arvestavat lahendust, jättes arvestamata laiemad ühiskondlikud argumendid. Alustatud protsess tuleb täielikult kõrvale heita ja alsutada otsast peale nii, nagu eelpool kirjeldatud.”