Kohus peatas Nursipalus kümme raieluba rohkem kui 50 hektaril
Täna, 19. märtsil, rahuldas Tallinna Halduskohus Meie Nursipalu MTÜ esialgse õiguskaitse taotluse ja peatas keskkonnaameti poolt välja antud kümne raieloa kehtivuse.
Kokku taheti raadata üle 50 ha metsa teetrasside osaliseks laiendamiseks ja uue sihtmärgiala jaoks. Väärib märkimist, et teetrassid olid RKIK-il metsateatisi vaadates kavandatud 30 m laiusteks, kuigi Nursipalu arendusprogrammi järgi võiksid teedevõrgu raadamiskoridorid olla laiad 15m (I-katekooria tee) või 13m (II-katekooria tee).
RKIK tohib teha töid Vabariigi Valitsuse korralduses näidatud tingimustel, kuid need tingimused olid täitmata. Näiteks raadatav ala oli suurem kui korraldus seda ette nägi, samuti ei ole valmis uuringud, mis pidid olema valmis enne töödega alustamist. Mürauuringut alles tehakse, Natura hindamine ei ole valmis, vaid alles algatati ja Euroopas rangelt kaitstav palu-karukell on ümber istutamata.
Keskkonnaametil kulus info ja e-kirja edastamiseks kolm ja pool tundi
Kohtumäärus sai Keskkonnaametile nähtavaks kell 9.43, kuid Keskkonnaameti metsaosakonna juhtivspetsialist Tiina Jüris ütles, et tema saatis RMKle meili tööde peatamiseks kell 13.06 ja see oli kohe kui temale kohtumäärus alla saadeti. Lisaks Tiina Jüris ka helistas, et RMK tööd seisma paneks. Seega kulus Keskkonnaametil ametkonna siseselt e-kirja saatmiseks ja määruse edastamiseks 3 tundi ja 33 minutit. Üks Harvester jõuab selle ajaga raiuda nii 0,2-0,3 ha, metsas oli kaks Harvesterit. Seega raiuti hinnanguliselt poole ha ringis metsa sel ajal kui Keskkonnaametis info ülevalt alla liikus. RMK alustas töid esmaspäeval. Kokku jõuti mets maha võtta mõnel hektaril, täpsemad andmed selguvad. Õnneks ei ole sündinud kahju väga suur.
Kohtumäärusest loeme: “Kui mets raiutakse maha, siis endist olukorda ei ole enam võimalik taastada. Samas on metsaga kaetud maa praegu kasutatav militaarse harjutusalana. Samuti on olemas piirkonnas teedevõrk, mis võimaldab erinevate masinatega maastikul liikuda. Ala ei saaks kavandatava laskealana kasutusele võtta enne Vabariigi Valitsuse vastavat otsust. Antud ajahetkel pole raadataval alal planeeritavate laskeharjutuste läbiviimiseks tagatud turvanõuded inimeste elu ja tervise kaitseks. Seega ei peaks raadamisega kiirustama. Eelnevast tulenevalt ei saa väita, et ala raadamine parendaks antud hetkel kaitseväe ja liitlaste harjutusvõimalusi või selle praegu raiumata jätmine halvendaks neid. Kõnealune ala on tiheda teedevõrguga ja piirkonna elanike poolt kasutatav puhke- ja marjamets. Seega liigub inimesi alal aktiivselt ja üldiselt teatakse, et metsa kasutavad aktiivselt ka sõjaväelased. Senised sõjavaelaste tegevused saavad jätkuda ka praegu ala raadamata. Kui ala raadataks, ei oleks võimalik enam sellel alal ka kaitsealust liiki (palu-karukell) tuvastada, ammugi mitte ümber istutada. Tänaseks ei ole veel teada Nursipalu harjutusväljaga seotud planeeritava taristu rajamise võimalik mõju looduskeskkonnale ning tulenevalt keskkonnamõjude hindamisest võib juhtuda, et otsustatakse muuta harjutusvälja planeeritavaid piire või taristu asukohta. Sel juhul pole õigustatud ka harjutusvälja tarbeks etteruttavalt tegevused, mida ei ole võimalik tagasi pöörata.”
Vähetähtis ei ole asjaolu, et raadataval alal on kokku 47 kinnistunaabrit, kellel kõigil on vastavalt seadusele raadamise suhtes kaebeõigus kuni 14. aprillini 2024. Kahjuks on RKIKil olnud senine praktika selline, et kohe kui metsateatis väljas, survestavad nad RMKd koheselt raiuma ja seetõttu ei ole asjassepuutuvatel isikutel senini olnud praktiliselt võimalust oma kaebeõigust realiseerida.
MTÜ Meie Nursipalu
Loe lisaks ka MTÜ Meie Nursipalu fb leht:
https://www.facebook.com/profile.php?id=61556317797614
Samuti Nursipalu kaitseks fb leht: