On aeg esitada ettepanekuid Nursipalu harjutusvälja eelnõule!

Kaitseministeeriumi plaanist laiendada Nursipalu harjutusvälja on palju räägitud. 29. augustil avalikustati harjutusvälja arendusplaanid ja eelnõu harjutusvälja asutamiseks. Tänaseni puudub harjutusvälja laiendamiseks õiguslik alus ja nüüd kavatsetakse see luua. Kaitseministeerium on andnud vastava ülesande Riigi Kaitseinvesteeringute Keskusele (RKIK), kes  on algatanud selleks avatud menetluse. Mida avatud menetlus tähendab, mida siia plaanitakse teha ja mis selle teadmisega ette võtta, püüamegi nüüd selgitada.

Oluline on teada, et igaüks saab esitada avaliku menetluse käigus ettepanekuid ja vastuväiteid. Aega on antud väga vähe - kiri RKIK-le tuleb ära saata hiljemalt 12. septembril aadressile; Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus, Järve 34A, Tallinn või e-posti teel: ettepanekud@rkik.ee. Soovitame neid samu ettepanekuid saata ka oma valda, kusjuures tuleks kirjutada juurde, et vald edastaks need hiljemalt 12. sept RKIK-le. Valla sõna on mõjusam. Veelgi parem oleks, kui ettepanekutel oleks mitme inimese allkirjad, kasvõi kõigi täisealiste pereliikmete omad. Naabri omad ka. Seega tuleks teha kaks kirja - üks RKIK-le ja teine sama sisuga oma valla (linna)valitsusele. Valda tuleks ettepanekud saata kindlasti enne 12. septembrit, sest muidu nad ei jõua neid koondada ja edasi saata. Jah -  ongi väga kiire!

Eelnõuga saab tutvuda Rõuge, Võru ja Antsla valdade kodulehtedel ja valdades kohapeal. Ka aadressil https://www.kaitseinvesteeringud.ee/nursipalu-laiendus/ on info üleval.  

Mis siis Kaitseministeeriumil on Võrumaaga plaanis? Kõige suurema mõjuga piirkonna elanikele oleks ilmselt müra kasv. Nursipalus tahetakse hakata laskma kõigist Kaitseväes kasutusel olevatest relvasüsteemidest ja selleks tahetakse juurde teha kolm sihtmärgiala (ehk UXO ala) - kaks Antsla suunal ja üks Rõugele lähemal Nursis. Senine sihtmärgiala Sõmerpalu külje all jääks samuti kasutusse. Kavas on hakata kasutama ka kõiki neid korraga, sh õhusõidukitelt. Õhust laskmiseks on planeeritud pommitusring (nii ongi kirjas!) ühele põlistalu kohale Lükka külas.  Selleks, et erinevatest relvadest otse saaks lasta, tahetakse teha 3-4 km pikkused laskekoridorid otsenähtavusega sihtmärgialadele. See tähendab seda, et mets raadataks, mis omakorda suurendab müra levikut Võru suunal. Samuti on arendusprogrammis kirjas, et soomustehnika liikumiseks tehakse lisaks teid ja on ka kirjas et need teed on enamasti isetekkelised, milleks on jällegi tarvis mets maha võtta. Kaudtulerelvad hakkaks tulistama kogu harjutusvälja maa-alal, mis tähendab, et kui sihtmärgiala on nt Antsla suunal, siis pauk käib ka seal kust lastakse - olgu see siis Võru või Rõuge pool. Laskma hakataks ka alast väljastpoolt selle ala sisse, näiteks Varstust Nurssi. Seda kinnitasid sõjaväejuhid juba jaanuaris rahvakoosolekul Sõmerpalus. Planeeritud on käsigranaatide heitealad ja demineerimispaigad. Lõhkamisaladel tahetakse hakata purustama erinevaid materjale, sh veealuses lõhkekoha õppekohas. Väljaspool lõhkamisalasid tahetakse teha pinnase lõhkamisi jm taktikalisi lõhkamisõppusi. Kusjuures tahetakse hakata tegema ka regulaarselt “kontrollitud põletamisi”, mis tähendab, et lõhkemata moonaga sihtmärgialad, süüdataks põlema. Plaanis on kaudtulerelvad kuni 155mm, tanki, soomuki, tankitõrje- õhutõrje ja käsitulirelvad ja lähiõhutuletoetus. Linnak koos ladudega on planeeritud teisele poole Tamulat. Piiranguvöönd on planeeritud seniselt kahelt kilomeetrilt neljale. Kuidas Võrumaa inimesed ja loodus selle kõik välja kannataks, pole paraku isegi uuritud. Rääkimata leevendavatest meetmetest. Kaitseministeeriumi ametnikud on ka ametlikult vastanud, et negatiivselt mõjutatud isikute ringi ei olegi plaanis määrata. Kindlasti ei korva mõnekümnetuhandene meelitustasu valdadele kasvõi seda kahjugi, mis tuleneb olulisest koormuse tõusust piirkonna teedele.  Muust rääkimata.  Kuna inimesele ongi vee, teede, müra jms küsimustes oma vallamaja uks kõige lähem, siis kõigi kaasnevate murede lahendamine jääbki kohalike valdade kanda. Pevkuri lubatud 10 miljonit valdadele peakski olema kompensatsiooniks seniste kannatuste ja kahjude eest.

Eelnõust  „Nursipalu harjutusvälja laiendamine planeerimisseadust kohaldamata ja Natura asjakohase hindamise algatamine"  tooks välja mõned kõnekamad vastuolud. Esiteks ei ole rahvaalgatust “Ei Nursipalu harjutusväljaku laiendamisele”, mis sai  11 590 häält, riigikaitsekomisjonis arutatud. Enne valimisi kuulati ära ja hiljem arutati hoopiski relvaseaduse muudatusi. Eelnõus öeldakse, et kõige aluseks olevat ohuhinnang, mis on aga riigisaladusega kaetud. Tasuks küsida, et kui oht on nii suur, siis mida peaks inimesed sellest teadma ja kuidas elanikud kaitstud on. Ja kuidas Võru inimene üldse saaks teada, kui ongi päriselt oht? Pauku tehtaks ju pea iga päev - plaanide järgi ca 250 päeval aastas. Eelnõus on öeldud, et harjutusväli oleks ca 10 000 ha, ideaalis aga 20 000 ha. Seegi paneb küsima - kes järgmisena peaks kodust lahkuma? Kuhu suunas on siis veel plaanis laieneda ja mis saab Võrumaast? Miks pole kaalutud muid alternatiive? Miks peetakse kohalike elanike elust tähtsamaks liitlaste mugavust harjutada Taara linnaku lähedal. Kui tõesti on kavas suurekaliibrilistest relvadest lasta paarikümnel päeval aastal, kas poleks siis mõistlikum jätta inimestele nende kodud ja sõitagi selleks näiteks kaugemale harjutama? Saaks ju kasutada kasvõi raudteed, sest plaanitud on ka mahalaadimiskohad ja raudtee kasutuselevõtt sõjatehnika veoks. Tänasel päeval, kui looduse kaitsmise teemad on niivõrd olulised, siis kuidas lubataks laastada Natura võrgustiku alad, vääriselupaigad ning rajada laskealasid piirkonda, kus on nõrgalt kaitstud põhjavesi ja kevadised suurveed? Mõjusid loodusele pole hinnatud. Eelnõu juurde lisatud vastavat dokumenti lugedes saab iga natuke loodusest teadev inimene aru, et see pole õigetel alustel koostatud. Mürauuring pole isegi veel tehtud, rääkimata muust. Seega küsimusi ja murekohti on palju. Kõik need tuleks nüüd ettepanekuteks ja vastuväideteks vormistada.

On selge, et Nursipalu harjutusvälja laiendamine hakkaks mõjutama kogu Võrumaad. Me kõik tahame, et Eestis oleks rahu. Praegu on rahu aeg ja riigikaitset tuleb arendada arukalt - koos kohalikega, mitte neid välistades.  Õiguskanslergi on öelnud, et isegi kriiside ajal tuleb järgida kehtivaid seadusi. Ettevalmistus ja julgeolek on olulised, kuid liitlastele mugavamaid harjutustingimusi ei saa luua Eesti kodusid hävitades, me enda inimeste arvelt. Kui asjaga on tüesti kiire, siis miks ei algatatud koheselt Kagu-Eesti harjutusvälja rajamiseks eriplaneeringut, nagu tehti eelmisel suvel Soodlas. See eeldaks alternatiivsete asukohtade analüüsi ja paistab, et seda ei taheta teha. Praegu on aga peaaegu aasta ära molutatud ja Nursipalu rahvast närutatud. Saaks ka targemini ja paremini. On ju Ukraina sõdagi näidanud, kui oluline on tagamaa ja rahva kaitsetahe. Rahva usaldus riigi vastu peab olema otsutajatele oluline. Seepärast kutsumegi üles ettepankuid saatma.

Abi saamiseks ettepanekute, vastuväidete saatmisel võib kirjutada aadressil nursipalu@gmail.com või helistada tel 5215143. Korraldame eelnõu teemal ka infokoosolekud 7. sept kl 17.00 Võrus muusikakooli saalis ja 11. sept kl 17.00 Nursis vanas koolimajas.

  

Meie Nursipalu MTÜ

Maarika Niidumaa

üks eestvedajatest

 

Toeta meie tegevust Võrumaa inimeste ja looduse eest seismisel tulles meile nõu ja jõuga appi või toetades rahaliselt. Ühekaupa me ei suudaks juriste palgata, koos aga küll.

Arvelduskontod:

Saaja: MTÜ Meie Nursipalu  

COOP EE16 4204 2786 2701 9309

SEB EE23 1010 2202 9694 2221

SWEDBANK EE26 2200 2210 8175 0310

 

 

Previous
Previous

Soovitused eelnõule

Next
Next

Meediakajastus