Veekasutusest ja õhu saastamisest Tsiatsungõlmaal

Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (edaspidi RKIK) plaanib Tsiatsungõlmaale rajada oma puurkaevu sügavusega 235 m, juhtida sadevett viie väljalaskmega suublasse (kraavi/ Ura ojja) ja ehitada katlamaja (summaarse võimsusega 12,5 MW). Selleks tuleb RKIK-l taotleda keskkonnaluba. Luba menetleb Keskkonnaamet.

Loamenetlusega seotud puurkaev on tänase päeva seisuga ehitusregistri andmetel püstitamisel, väljastatud on puurkaevu pass ja andmed on sisse kantud Keskkonnaportaali andmebaasi.

Võru vallale esitatud puurkaevu asukoha taotluses oli RKIK veevõtuks märkinud 300 m3/ööpäevas ja praegu veel püstitamisel olev puurkaevule väljastatud puurkaevu passis on Keskkonnaportaali andmetel märgitud soovitud veekoguseks koguni 463 m3/ööpäevas. Loataotluses on aga märgitud veevõtu ja mahtude kohta ainult käesoleva aasta 2024  soovitud tarbimine, milleks on  70 m3/ööpäevas, kuid edasiste aastate eeldatava tarbimise kohta RKIK andmeid loa taotlemisel ei ole esitanud.

Lisaks oma puurkaevule on RKIK-l liitumisleping sõlmitud ka Võru Vesi OÜ-ga, mis võimaldab võtta ka Võru linna veetrassist täiendavalt 5l/s so 432 m3/ööpäevas. Võrdluseks, et kogu Võru linna veevõtt nt 2022 aastal oli veekasutuse aastaaruande andmetel keskmiselt 1372 m3/ööpäevas (allikas: Võlsi küla tehnoloogiline projekt 2023).

Tekib küsimus, kui suurt veevõttu ja milleks RKIK planeerib ning kuidas reovesi käideldaks. Kas tõesti kokku planeeritakse veevõttu kuni 895 m3 ?

Kusjuures RKIK taotles puurkaevust veevõtuks luba justkui riigikaitsemaal, mis peaks asuma Tsiatsungõlmaal, kuid tegelikult asub praegu püstitamisel olev puurkaev hoopis teises kohas, kui RKIK oli loamenetlusse märkinud. Seega RKIK esitas loamenetluses valeandmeid. Allolevatel piltidel on näha loas märgitud (Pilt nr.1) ja tegelik (Pilt nr.2) puurkaevu asukoht.

Pilt nr.1 Pilt nr.2

Kui aga puurkaevu tegelik ja paberitel näidatud asukoht ei kattu, siis määrataks ka sanitaarkaitsevöönd valele piirkonnale, ehk põhjavesi jääks tegelikult ettenähtud kaitseta. Loamenetlusest on selgunud, et Tsiatsungõlmaale planeeritakse 300 m3 reoveemahutit ja tanklat.

Keskkonnloa eelnõu saadeti ka MTÜle arvamuse avaldamiseks (olime palunud eelnevalt Keskkonnaametil kaasata MTÜ loamenetlusse). Leidsime eelnõus peale RKIK poolt tehtud mitmeid parandusi siiski olulisi vigu. Juhtisime neile tähelepanu ja esitasime oma ettepanekud. Muuhulgas tegime ettepaneku viia keskkonnaloa menetlusega seoses läbi avalik koosolek ja teha enne loa andmist piirkonna põhjaveevaru analüüs. Keskkonnamet andis loamenetlusest teada Ametlikes Teadannetes. Esialgu anti huvitatud isikutele aega oma arvamust ja ettepanekuid esitada 30 päeva, siis seda perioodi kummalisel kombel hoopis ootamatult lühendati 14. päevale.  Ei oska öelda, kui palju huvitatuid isikuid teadis võis vaadata seda lehekülge? Ilmselt väga vähesed. Kuna tegemist on äärmiselt suurmahulise ja keeruka keskkonnaloaga on igati õigustud ja lausa vajalik avaliku arutelu toimumine ja kohaliku kogukonna kaasamine ning sisuliste vastuste andmine.

Keskkonnaamet on peale MTÜ Meie Nursipalu esitatud eelnõu ettepanekuid otustanud korraldada loamenetlusega seoses avalik arutelu.

Avalik arutelu toimub 13.08.2024 kell 16:00 Võru vallamajas (Võrumõisa tee 4a, Võru).

MTÜ Meie Nursipalu esitas järgmised ettepanekud keskkonnaloa väljastamise korralduse eelnõule seoses loamenetlusega nr T-KL/1023468.

  1. Teeme ettepaneku mitte anda Riigi Kaitseinvesteeringute Keskusele tähtajatut keskkonnaluba nr KL-521695 Võrumaal Võru vallas Juba külas Tsiatsungõlmaa (91804:001:0279) ja Võru metskond 226 (91804:001:0357) maaüksustel vee erikasutuseks, saasteainete viimiseks paiksest heiteallikast välisõhku.

  2. Teeme Keskkonnaametile ettepaneku edasisse menetlusprotsessi planeerida avalik arutelu.

  3. Teeme Keskkonnaametile ettepaneku anda avalikkusele ettepanekute ja arvamuste esitamiseks aega 30 kalendripäeva.

  4. Teeme ettepaneku teha edasise loamenetlusega seoses piirkonna põhjaveevaru analüüs.

Taotluse, eelnõudega ja muude asjasse puutuvate dokumentidega saab tutvuda Keskkonnaametis ja keskkonnaotsuste infosüsteemis KOTKAS menetluse nr M-127643 .

Menetluse dokumentiga saate tutvuda kõlpsates alloleval lingil: 

https://kotkas.envir.ee/permits/public_application_view?search=1&applicant=riigi%20kaitseinvesteeringute%20keskus&proceeding_public_status=YM&proceeding_id=28247

Samuti on oluline, et seoses avaliku arutelu toimumisega (13.08.2024 Võru vallamajas) ja asjaosaliste ärakuulamisega, pikendab Keskkonnaamet haldusmenetluse läbiviimise tähtaega kuni 30.09.2024.

Ootame Teid aktiivselt osalema ja oma arvamust avaldama, küsimusi küsima.

Loe lisaks ka MTÜ Meie Nursipalu fb leht:

https://www.facebook.com/profile.php?id=61556317797614

Samuti Nursipalu kaitseks fb leht:

https://www.facebook.com/groups/nursipalukaitseks

Previous
Previous

Kliimaministeerium ei tea Nursipalu raiete mahtu, soovitab vastust otsida Kaitseministeeriumi kodulehelt

Next
Next

Võru vald kannab üldplaneeringusse Nursipalu harjutusvälja piiri