MTÜ uurib polügooni mõju Võrumaa elukeskkonnale
Nursipalu laiendamine puudutab kogu Lõuna-Eestit. Nursipalu harjutusväljaku keskpaigast 15 km raadiuses elab ca 23 000 inimest. See moodustab Võrumaa elanikest enam kui 67%. MTÜ küsib riigihalduse ministrilt polügooni sotsiaal-majanduslike mõjude analüüsi.
Meie Nursipalu MTÜ
meie: 20.01.2023 nr 1.1-1/6
Rahandusministeerium
Riina Solman
Riigihalduse minister
Pöördumine seoses Nursipalu harjutusväljaku laiendamisega
Kaitseministeerium ja Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus avaldasid 21. novembril Tsooru rahvamajas Antsla, Võru ja Rõuge valla esindajatega kohtudes Nursipalu harjutusvälja laiendamise esialgsed plaanid, mille kohaselt väljaõppeala hakkab asuma Antsla, Rõuge ja Võru valla territooriumil. Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse (RKIK) kodulehel https://www.kaitseinvesteeringud.ee/nursipalu-laiendus/ on kirjas üldine info seoses Nursipalu harjutusvälja laiendamise plaanidega. Kuna võimaliku Nursipalu harjutusväljaku laiendamise kohta ei ole meile hetkel teadaolevalt muid dokumente, siis lähtume eeltoodud allikatest ja 05.01.2022 Rõuges, 11.01.2022 Sõmerpalus ja 12.01.2022 Tsoorus toimunud kohtumistel RKIK esindajate poolt meile antud infost. Meie Nursipalu MTÜ esitas RKIKle teabenõude (registreeritud 16.01.2023), kus küsisime Nursipalu harjutusväljaku laiendamisega seotud tegevuste aluseks olevat haldusakti ja alternatiivide analüüsi. RKIK vastuses (20.01.2023) puudus viide seniste otsuste aluseks olevale haldusaktile ning alternatiivide analüüsist (mis RKIK esindajate sõnul olemas on ja mida nimetakse vastuskirjas ka töödokumendiks) lubati saata avalikustamisele kuuluvad osad 14 päeva jooksul.
Nursipalu harjutusväljaku laiendamine ei puuduta ainult 21 talu ja 196 eraomandisse jäävat maaüksust. Nursipalu laiendamine puudutab kogu Lõuna-Eestit. Nursipalu harjutusväljaku keskpaigast 15 km raadiuses elab ca 23 000 inimest. See moodustab Võrumaa elanikest enam kui 67%. Võru linn ja Lõuna-Eesti Haigla asuvad planeeritava harjutusväljaku piirist umbes 2 kilomeetri kaugusel. Juba täna kostab laskeharjutuste müra kohati kuni kolmekümne kilomeetri kaugusele.
Kohalikega kohtumistel tutvustatud plaanide kohaselt suureneb harjutusväljaku ala seniselt 3134 hektarilt oletatavalt ca 9300 hektarile, lisanduvad laskealad suurekaliibrilistele relvadele Antsla, Sänna ja Võru suundadel ning erinevad relvaliigid, mis on täna NATO varustuses (nagu näiteks K9, HIMARS, raskekuulipildujad masinalt, CV90 35mm KETF, lennukid jt) . Kusjuures RKIK esindajate väitel on riik huvitatud veelgi suuremast maa-alast harjutusväljaku tarbeks, ning 05.01.2023 toimunud kohtumisel Rõuges öeldi, et Kaitseministeeriumil on kohustus osta ära kõik huvialapiiri (hetkel kohalikele presenteeritud harjutusväljaku piir) kasvõi osaliselt jäävad kinnistud. Seega ei ole hetkel teada, kui suureks võib tegelikult harjutusväljaku pind kujuneda. RKIK väiteid tõendavad videosalvestused on MTÜl olemas.
Võttes arvesse RKIK esindajate väljaöeldut, on Nursipalu harjutusväljaku laiendamine kindlasti olulise mõjuga piirkonna (sh Antsla ja Võru linn) elu-, majandus- ja looduskeskkonnale. Tuginedes meile kättesaadavale infole oleme seisukohal, et Nursipalu harjutusväljaku laiendamisel on äärmiselt suur negatiivne ja pöördumatu mõju seni Võrumaa arengu ja edukuse peamisteks eelisteks peetud ja kõigis arengukavades rõhutatud turismi, mahepõllunduse ja metsandusega seotud majandustegevusele, samuti väärtuslikule rohelisele elukeskkonnale, mis on seni olnud oluline argument ka noortele peredele oma elukoha valiku tegemisel. Nursipalu polügooni laiendamise tulemusel kaotaks sissetulekuallika sajad harjutusväljaku laiendamisest mõjutatud Võrumaa elanikud. Põllu- ja metsamaad ei ole võimalik Võrumaal enamasti asendada, kuna enamus (eelkõige põllumaad) on juba erastatud. Seega on vähetõenäoline, et kodu või maa loovutama pidavad pered saavad piirkonnas oma senist tegevust jätkata. Mürast mõjutatud ala mitmekordne laienemine ja suuremat müra tekitavate relvade senisest sagedasem kasutamine võib hävitada kümnete kilomeetrite raadiuses turismiteenuse pakkumise võimaluse.
Kodude soetamisel ja ehitamisel oleme lähtunud maakonna ja valdade arengudokumentidest. Kohalike elanikena oleme ehitanud oma kodusid ja kaasa löönud piirkonna arendamisel, sh arengudokumentide väljatöötamisel. Praegu kaitseministeeriumi poolt planeeritav Nursipalu harjutusväljaku laiendus ei ole planeeritud üheski piirkonna arengudokumendis. Kohalike elanikena ja nende esindajatena ei saa me olla nõus, et kaitseministeeriumi soovitavad arendustegevused harjutusväljaku laiendamiseks on ülesed justkui kõigist arengudokumentidest ja teistest avaliku huvi subjektidest. Väidetavalt peavad kõik arendustegevused olema ellu viidud 15 kuu jooksul. Antud juhul piirkonna elanikel ei olegi olnud võimalust nende võimalike arendustegevuste osas kaasa rääkida ega oma elu planeerimisel arvestada.
Maaomanikele on saadetud RKIK poolt teated maa omandamise ostusooviga, viitamata seejuures seadusesätetele ega vastava korralduse aluseks olevatele dokumentidele. Käimas on hanked arendusega seotud objektide ehitamiseks.
Riigihalduse ministri vastutusalas on muuhulgas regionaalarengu kavandamine ja koordineerimine, ruumilise planeerimise alase tegevuse korraldamine ja järelevalve ning riigivara ja riigihangetega seotud tegevus.
Seepärast palume Teil tagada harjutusväljakute laiendamisega seotud protsesside kooskõla kehtiva seadusandlusega ning Kagu-Eesti kehtivate arengukavadega.
Eelnevast tulenevalt palume järgmist infot:
Kas kaitseministeerium on rahandusministeeriumile esitanud väidetavalt potentsiaalsete harjutusväljakute alternatiivide analüüsi koostamiseks küsimusi, sh Nursipalu polügooni laiendamise mõju kohta Võrumaa elu- ja majanduskeskkonnale?
Kas kaitseministeerium on rahandusministeeriumilt taotlenud hinnangut Nursipalu polügooni laiendamise võimalike mõjude kohta Võrumaa elu- ja majanduskeskkonnale?
Kas rahandusministeerium on hinnanud Nursipalu harjutusväljaku laiendamise majanduslikku mõju?
Kas on välja selgitatud, mis sektorites ja kui suurel hulgal kaoks Nursipalu harjutusväljaku laiendamisel ettevõtteid ja töökohti?
Kas on kavandatud tegevusi elatusallika kaotanud inimeste ümberõppeks?
Kas on olemas ülevaade sellest, kui palju tekib Nursipalu harjutusväljaku laiendamise ja sõjaväelinnaku rajamisega juurde uusi töökohti?
Millise omavalitsuse territooriumil eeldatavalt töökohti juurde tekiks ja millises majandusvaldkonnas?
Kas on arvestatud, kui palju võib lahkuda elatusallika kaotanud inimesi koos peredega Võrumaalt ja võibolla üldse Eestist?
Kas on uuritud, kuidas muudab harjutusväljaku laiendamine ja sõjaväelinnaku rajamine üksikisiku tulumaksu laekumist kõigis mõjutatud omavalitsustes?
Lugupidamisega
MTÜ Meie Nursipalu
Maarika Niidumaa
Juhatuse liige
Ruuta Ruttas-Küttim
MTÜ Meie Nursipalu
Asutajaliige
/allkirjastatud digitaalselt/